گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

شیائومی در مقابل هواوی ۲۰۲۱ | شیائومی بخریم یا هواوی؟

هر چند من نسبت به شیائومی و محصولات آن کاملاً بررسی دقیقی داشته ام، اما در طول این سالها از گوشی های دیگری مانند هواوی نیز استفاده کرده ام و صادقانه می گویم که این برند هم حرفی برای گفتن دارد و با ارائه محصولاتی خوب دارای عملکرد عالی است. در طی تجربه شخصی ام متوجه شدم که هر دو شرکت تخصصی عمل می کنند. برای مثال، در حالی که شیائومی تا حدی بر اکوسیستم و نرم افزارهای مبتنی بر اینترنت و بازی تمرکز دارد، در بحث تولید و تجربه کلی بازار هواوی همچنان پیشتاز است. از وقتی که من به خاطر دارم دو برند شیائومی و هواوی رقیب سر سخت هم بوده اند و همواره رقابت چشمگیری میان این دو وجود داشته است. در ادامه ما به بررسی و مقایسه دو برند شیائومی و هواوی می پردازیم و مشخص میکنیم شیائومی بخریم یا هواوی؟ پس با ما همراه باشید.

گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

رقابت بین دو برند شیائومی و هواوی بسیار نزدیک است و هر یک سعی دارد از دیگری پیشی بگیرد. هر شرکتی تمایل دارد سهم بازار بیشتری را به دست آورد. در شرایطی که سامسونگ و اپل در جایگاه دوم و سوم قرار دارند، هواوی و شیائومی رتبه ۴ و ۱ را در سطح جهانی دارند. در اوایل امسال، شیائومی موفق شد که از نظر فروش از هواوی، اپل و سامسونگ پیشی بگیرد. هر چند این موفقیت بزرگ برای شیائومی محسوب می شد اما این “برد” در مورد نبرد بین گوشی های هوشمند آنها صدق نمی کند و این همان چیزی است که امروز به آن توجه می کنیم.

مروری بر شیائومی

گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

شیائومی یک شرکت بزرگ چینی در فروش لوازم الکترونیکی مصرفی می باشد. این شرکت در پکن مستقر است. با اینکه این شرکت عمدتا به دلیل تولید گوشی های هوشمند در جهان معروف است، اما جالب است بدانید Xiaomi بازار لوازم خانگی و سایر محصولات مانند لپ تاپ، دوربین و پوشاک را نیز در دست دارد.

مروری بر هواوی

گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

بر خلاف شیائومی که کمتر از یک دهه از عمر آن می گذرد، هواوی از دهه ۱۹۸۰ در بازارها حضور فعالی داشته است. هواوی ارائه دهنده جهانی پیشرو در زمینه دستگاه های هوشمند، محصولات و زیرساخت های مرتبط با فناوری ارتباطات است. این شرکت سنتی با بیش از ۱۹۰۰۰۰۰ کارمند، در بیش از ۱۷۰ کشور جهان فعالیت می کند و به حدود ۳ میلیارد نفر خدمات ارائه می دهد.

شیائومی در مقابل هواوی

وقتی این سوال مطرح می شود که بین شیائومی و هواوی کدام بهتر است؟ پاسخ واقعا پیچیده است. در حالی که مقایسه مشخصات کلی این دو آسان است، هر دو غول لوازم الکترونیکی مصرفی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را از هم متمایز می کند.

مدل تجاری

هر دوی این شرکت ها در تولید و فروش گوشی های هوشمند با رنج قیمتی متوسط تخصص دارند، اما اهداف آنها کاملاً متفاوت است. شیائومی در واقع روی فروش گوشی های هوشمند تمرکز نمی کند. چشم انداز بزرگ آنها در واقع فروش چندین محصول دیجیتالی از طریق گوشی های هوشمند آنها می باشد. آنها می خواهند از اپل در این زمینه تقلید کنند و چیزهایی شبیه به Apple Pay، iTunes را از طریق گوشی های خود بفروشند.

هواوی از طرف دیگر بسیار متفاوت است. آنها یک تولید کننده سنتی گوشی های هوشمند با سالها تجربه در فرایند تولید خود هستند. مهمتر از همه، آنها همچنین تدارکات شگفت انگیزی دارند، بر خلاف شیائومی که در درجه اول محصولات خود را به صورت آنلاین توزیع می کند.

برخلاف هواوی، از لحاظ بازی گوشی های شیائومی جزو برترین ها به شمار می روند. در حالی که هواوی عمدتاً بر بازار محلی و چند کشور دیگر متمرکز است، شیائومی کشورهایی مانند هند را تحت کنترل خود درآورده است و تمام فروشهای بخش پایین و میان رده را تحت سلطه خود دارد؛ بنابراین، از نظر سهم کلی بازار بین المللی، شیائومی یک قدم جلوتر است.

از نظر مدل شیائومی برنده این مبحث است چون دارای پتانسیل بیشتری برای رشد است.

بازاریابی

وقتی نوبت به بازاریابی محصولات آنها می رسد، هر دو شرکت کاملاً متفاوت هستند هوآوی روش سنتی تر تبلیغات را در پیش گرفته است، از افراد مشهور لیست A به عنوان مبلغان محصولاتش و حتی از رویدادهای بزرگ برای نمایش محصولات خود استفاده می کند. از این رو در زمان برگزاری کمپین ها، هواوی بسیار خوب عمل می کند.

آنها کمپین های گسترده ای را در زمین با استفاده از بیلبوردها ایجاد کرده اند. هواوی فقط از پوشترهای سنتی استفاده نمی کند بلکه یک مثال عالی برای این است که وقتی بازاریابی سنتی درست در مقیاس جهانی انجام شود، به چه چیزی می توانید برسید.

گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

از طرف دیگر، وقتی صحبت از استراتژی بازاریابی می شود، شیائومی در نقطه مقابل قرار دارد. این شرکت عمدتا بر بازاریابی از طریق کانال های اینترنتی تمرکز می کنند و تقریباً هیچ کمپین سنتی ندارند. شیائومی نه تنها استراتژی بازاریابی اینترنتی خود را با استفاده از تبلیغات و روش های دیگر دو چندان کرده است، بلکه آنها همچنین در تبلیغات تجاری مشهور A-list نیز حضور داشته اند و همین عامل باعث شده نگاه ها به سمت این برند جذب شود.

به همین دلیل است که با وجود اینکه شیائومی تقریباً یک دهه از عمر حرفه ای خود را سپری می کند، خیلی زود موفق شده است تا سطح هواوی رشد کرده و حتی در کمتر از ۱۰ سال از آن پیشی بگیرد.

شیائومی به دلایلی که در بالا گفته شد برنده این قسمت از مقایسه می باشد چون تسلط کامل بر این حوزه در دستان شیائومی است.

خدمات مشتری

خدمات به مشتریان یک دستاورد بزرگ است. این امر نه تنها مستلزم معاملات مالی و تحویل گوشی هوشمند است، بلکه خدماتی است که پس از خرید محصول به مشتریان ارائه می گردد.

هنگامی که صحبت از خدمات مشتری به میان می آید، هوآوی به انبارهای محلی خود برای ارسال سفارشات و داشتن لجستیک قوی وابسته است. عملاً هیچ مشکلی از روند پرداخت تا تحویل محصول به مشتری وجود ندارد و این عمل در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

از طرف دیگر شیائومی روند معاملات نسبتاً ضعیف تری دارد؛ زیرا آنها در درجه اول از چین یا یک یا دو مکان در کشوری متفاوت، محموله را ارسال می کنند. هزینه حمل و نقل آنها بسیار بالا است. زمان تحویل آنها نیز بسیار بیشتر است، زیرا آن را از طریق خدمات شخص ثالث تحویل می دهند.

در مورد خدمات پس از فروش برتری مطلق با هواوی است؛ زیرا زمانی که گوشی این برند خراب شود مراکز تعمیر متعدد پیش روی شما قرار دارد. برخلاف شیائومی که مرکز خدمات بسیاری کمتری دارد و کاربر در حین نیاز به خدمات مورد نظر با سختی مواجه خواهد شد.

وقتی صحبت از خدمات مشتری می شود برنده هواوی است.

گوشی های هوشمند

وقتی صحبت از مقایسه گوشی های هوشمند شیائومی و هواوی می شود، این امر ساده نیست زیرا آنها بر دو جنبه کاملاً متفاوت تسلط دارند. در حالی که شیائومی دارای نرم افزار برجسته UI/UX است، اما ساختار نسبتاً ضعیفی دارد. از طرف دیگر هواوی از ساخت و طراحی فوق العاده ای برخوردار است و همین عامل باعث برتری این برند نسبت به رقیب سر سخت خود شده است. با این حال، UI خوبی ندارد و در این زمینه شیائومی پیشتاز است.

شیائومی در مقابل هواوی: دوربین ها

یک جنبه ای که در آن رقابت وجود دارد بحث دوربین است. هواوی به طرز باور نکردنی ای در این ماراتن جلو تر است. سری های هواوی Mate و P دارای دوربین های باورنکردنی Leica هستند که جز بهترین دوربین ها در جهان به شمار می روند. در واقع زمانی که صحبت از دوربین به میان می آید، هواوی با امثال اپل رقابت می کند. دوربین گوشی های شیائومی در اخیرا بهتر شده اند و Mi 11 Ultra نمونه خوبی از یک گوشی هوشمند با دوربین شگفت انگیز است اما با تمام این تفاسیر چاره ای جز شکست در مقابل هوآوی نخواهد داشت.

شیائومی Mi 10 Ultra در مقابل Huawei P40 Pro Plus

سری P هواوی با گوشی های برتر سامسونگ و اپل قدم به قدم در حال رقابت است. در واقع، این سری که به خاطر دوربینش مشهور است، سال گذشته توان کسب رتبه اول را دارا بود. با این حال، وقتی شیائومی امسال سری Mi 10 را عرضه کرد، همه چیز تغییر کرد. اکنون این دعوا بین شیائومی Mi 10 Ultra و هواوی P40 Pro Plus به یک نزاع تمام عیار تبدیل شده است. هر دو گوشی برترین دوربین ها را دارا هستند و از نظر ساخت و مشخصات بسیار نزدیک هستند؛ بنابراین، کدام گوشی برنده نهایی است؟ بیایید در این مورد صحبت کنیم.

گوشی شیائومی بخریم یا هواوی؟ کدام یک بهتر است؟

از آنجا که هر دو گوشی به دلیل دوربین های خود شناخته می شوند، بیایید هر دو را مقایسه کرده و بهترین را تعیین کنیم. دوربین هر دو گوشی تقریباً ماورایی است. هواوی P40 Pro Plus دارای دوربین Penta است، در حالی که Mi 10 دارای دوربین ۴ کانال است؛ بنابراین تعیین برنده بستگی به عوامل زیادی دارد.

به عنوان مثال، در حالی که هر دو دارای دوربین زاویه دید گسترده هستند، هواوی دارای دید در شب است در حالی که شیائومی هنوز در حال توسعه این ویژگی برای دستگاه خود است. با این حال، وقتی صحبت از HDR و تثبیت کننده فیلم می شود، شیائومی بسیار جلوتر از هواوی است. هواوی همچنین دارای ویژگی است که به آن اجازه می دهد به طور خودکار نوردهی را که شیائومی فاقد آن است تنظیم کند. این یک ویژگی فوق العاده مفید و مهم محسوب می شود.

آیا شیائومی بهتر از هواوی است؟

صادقانه بگویم، به عنوان یک شرکت، شیائومی بیشترین پتانسیل رشد را در میان تمام برند های موجود دارد. با این حال با توجه به سخت افزار ها و قطعات به کار رفته در گوشی های هوشمند هر برند به وضوح مشخص است که هواوی پرچمدار فروش گوشی های گران قیمت را در دست دارد. در حالی که شیائومی سهم بازار گوشی های متوسط و ارزان را در دست گرفته است. در مورد موارد جزیی تر می توان گفت شیائومی در زمینه نرم افزار و UI/UX و هواوی در کیفیت ساخت عالی عمل می کنند؛ بنابراین خرید محصولات هر برند یک انتخاب کاملا شخصی است. اگر اهل دوربین و سخت افزار هستید، هواوی گزینه بسیار مناسبی است. با این حال، اگر عملکرد و UI.UX مورد نیاز شماست، شیائومی بهترین گزینه به شمار می رود.

نتیجه گیری

اگرچه رقابت بین شیائومی و هواوی نسبتاً نزدیک است؛ اما شیائومی به عنوان یک کسب و کار که محصولات زیادی دارد برنده است. با این حال، وقتی صحبت از خود گوشی های هوشمند می شود، صادقانه این دو برابر هستند یا بهتر است بگوییم خرید هر یک از آنها یک انتخاب شخصی است. اگر صرفاً به دنبال یک دوربین عکاسی با طراحی خوب هستید، هواوی ارزش سرمایه گذاری را دارد. با این حال، اگر به دنبال یک گوشی با عملکرد خوب می گردید قطعا شیائومی انتخاب بهتری خواهد بود.

مدیریت وب سایت
دیدگاه کاربران
۱ دیدگاه
  • Mohsen.t 16 تیر 1402 / 1:44 ق.ظ

    بسیار عالی و تاثیر گذار در انتخاب بود.با تشکر فروان 🙏🌷👏

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پانزده =