فناوری تشخیص حرکت و چهره در دوربین های مداربسته چیست و چگونه کار می کند؟

فناوری تشخیص حرکت و چهره در دوربین های مداربسته چیست و چگونه کار می کند؟

فناوری تشخیص حرکت و چهره در دوربین های مداربسته چیست و چگونه کار می کند؟

در این مقاله قصد داریم تا دو کاربرد نوین دوربین های مداربسته، یعنی تشخیص حرکت و چهره را به طور کامل به شما معرفی کرده و سپس این فناوری را در محبوب ترین برند دوربین های مداربسته موجود در بازار ایران، یعنی دوربین داهوا شرح دهیم.

ابتدا با تعاریف این دو ویژگی شروع می کنیم؛ تشخیص حرکت در دوربین‌های مداربسته یک ویژگی است که به دوربین اجازه می‌دهد تنها زمانی که حرکتی در میدان دید آن وجود دارد، شروع به ضبط کند. این قابلیت به حفظ فضای ذخیره‌سازی کمک می‌کند، میزان فیلم‌های نامربوط را کاهش داده و نظارت را کارامد می کند. هم چنین تشخیص حرکت باعث می شود تا دوربین بتواند در صورت وقوع رفتارهای مشکوک زنگ هشدار را به صدا درآورد.

تشخیص چهره نیز فناوری پیشرفته ای است که شناسایی و تأیید افراد را بر اساس ویژگی‌های فیزیکی یا رفتاری منحصربه‌فرد امکان‌پذیر می‌سازند و ابزاری قدرتمند برای افزایش امنیت و کارایی عملیاتی فراهم می‌کنند. تشخیص چهره تاثیر بیشتری بر افزایش قیمت دوربین مداربسته دارد.

فناوری تشخیص حرکت در دوربین های مداربسته

در این قسمت نحوه عملکرد این قابلیت را برای علاقه مندان به تکنولوژی شرح می دهیم. فرآیند تشخیص حرکت در دوربین های مداربسته معمولاً شامل مراحل زیر است:

  • مقایسه پیکسل: زمانی که دوربین یک فریم ویدیویی را می گیرد، تصویر را به شبکه ای از پیکسل ها تقسیم می کند. در یک سیستم تشخیص حرکت، دوربین به طور مداوم قاب فعلی را با یک قاب مرجع (اغلب قاب قبلی) مقایسه می کند تا تغییرات در مقادیر پیکسل را شناسایی کند. اگر تفاوت قابل توجهی در مقادیر پیکسل بین دو فریم وجود داشته باشد، نشان دهنده حرکت در داخل صحنه است.

فناوری تشخیص حرکت و چهره در دوربین های مداربسته چیست و چگونه کار می کند؟

  • آستانه گذاری یا درجه حساسیت: برای تشخیص حرکت معنی دار از نوسانات جزئی یا نویز، دوربین یک آستانه را برای نتایج مقایسه پیکسل اعمال می کند. فقط تغییرات در مقادیر پیکسل که از یک آستانه خاص فراتر می رود، به عنوان رویداد حرکت در نظر گرفته می شود.
  • الگوریتم‌های تشخیص حرکت: این الگوریتم‌ها ممکن است عواملی مانند اندازه، سرعت و جهت حرکت شناسایی‌شده را برای فیلتر کردن آلارم‌های کاذب ناشی از عوامل محیطی مانند حرکت درختان یا تغییر در شرایط نوری در نظر بگیرند.
  • منطقه مورد علاقه: برخی از دوربین های مداربسته پیشرفته به کاربران این امکان را می دهند که مناطق خاصی را در میدان دید دوربین به عنوان “مناطق مورد علاقه” تعریف کنند. سپس سیستم تشخیص حرکت می تواند بر روی تشخیص حرکت فقط در این مناطق تعیین شده تمرکز کند و نظارت دقیق تری را ارائه دهد و هشدارهای کاذب را کاهش دهد.
  • شروع ضبط یا هشدار: هنگامی که حرکت توسط سیستم تشخیص حرکت شناسایی و تأیید می شود، دوربین مداربسته را می توان طوری برنامه ریزی کرد که اقدامات مختلفی مانند شروع ضبط، ارسال هشدار به ایستگاه نظارت یا فعال کردن دستگاه های خارجی مانند آلارم یا چراغ ها را آغاز کند.

فناوری تشخیص حرکت و چهره در دوربین های مداربسته چیست و چگونه کار می کند؟

تشخیص حرکت در دوربین داهوا

فناوری داهوا ارائه دهنده پیشرو محصولات و خدمات نظارت تصویری از جمله دوربین های مدار بسته با قابلیت تشخیص حرکت پیشرفته است. در اینجا برخی از ویژگی ها و مزایای کلی سنسورهای تشخیص حرکت در دوربین های مداربسته داهوا آورده شده است:

  • الگوریتم‌های پیشرفته تشخیص حرکت: دوربین‌ داهوا در محصولات خود معمولاً از الگوریتم‌های تشخیص حرکت پیشرفته استفاده می‌کنند که می‌تواند بین انواع مختلف حرکت، مانند فعالیت‌های انسان، حیوانات و سایر اشیاء تمایز قائل شود.
  • مناطق تشخیص قابل تنظیم: بسیاری از دوربین های مداربسته داهوا به کاربران این امکان را می دهند که مناطق خاصی را در میدان دید دوربین که تشخیص حرکت باید فعال باشد، تعریف کنند. این سفارشی‌سازی، نظارت هدفمند مناطق بحرانی را در حالی که مناطق غیر ضروری را نادیده می‌گیرد، امکان‌پذیر می‌سازد.
  • تجزیه و تحلیل هوشمند: برخی از دوربین های داهوا مجهز به تجزیه و تحلیل ویدیویی هوشمند هستند که می تواند الگوهای حرکت، جهت و سرعت را تجزیه و تحلیل کند و تشخیص و ردیابی دقیق تری از اجسام متحرک را ارائه دهد.
  • راه‌اندازی رویداد و اعلان‌ها: هنگامی که حرکت تشخیص داده می‌شود، دوربین‌های مداربسته داهوا را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که اقدامات خاصی مانند ضبط ویدیو، به صدا درآوردن آلارم‌ها یا ارسال اعلان‌ها به یک موبایل متصل یا مرکز نظارت را آغاز کند.
  • یکپارچه‌سازی با NVR و: VMS  سنسورهای تشخیص حرکت دوربین داهوا اغلب به‌طور یکپارچه با ضبط‌کننده‌های ویدئوی شبکه (NVR) و نرم‌افزار مدیریت ویدیو (VMS) یکپارچه می‌شوند و امکان مدیریت متمرکز و پیکربندی تنظیمات تشخیص حرکت را در چندین دوربین فراهم می‌کنند.

 

ذکر این نکته ضروری است که ویژگی ها و قابلیت های خاص سنسورهای تشخیص حرکت ممکن است بسته به مدل و نسخه دوربین مداربسته داهوا متفاوت باشد.

تشخیص چهره در دوربین های مداربسته

فناوری تشخیص چهره از الگوریتم های پیشرفته برای تجزیه و تحلیل و شناسایی ویژگی های منحصر به فرد صورت مانند فاصله بین چشم ها، شکل بینی و خطوط صورت استفاده می کند. هنگامی که الگوریتم ها در سیستم های نظارت دوربین مداربسته ادغام می شود، تشخیص چهره می تواند به طور خودکار افراد را در لحظه شناسایی و امکان تشخیص سریع افراد شناخته شده مجاز یا غیرمجاز را فراهم کند.

فناوری تشخیص حرکت و چهره در دوربین های مداربسته چیست و چگونه کار می کند؟

تشخیص بیومتریک فراتر از تشخیص چهره است و طیف وسیع تری از شناسه های بیومتریک از جمله اثر انگشت، الگوهای عنبیه، اثر صدا و حتی تجزیه و تحلیل راه رفتن را در بر می گیرد. شناسایی بیومتریک هنگامی که در سیستم های دوربین مداربسته گنجانده می شود، می تواند دقت بالایی در شناسایی و تأیید افراد ارائه دهد و آن را به ابزاری ارزشمند برای کنترل دسترسی، تحقیقات جنایی و امنیت مرز تبدیل کند.

ادغام فناوری های بیومتریک و تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

ادغام فناوری های بیومتریک و تشخیص چهره در سیستم های نظارت دوربین مدار بسته چندین مزیت کلیدی مانند امنیت پیشرفته، کارایی عملیاتی، پیشگیری و بررسی جرم ارائه می دهد. با این حال، استفاده از بیومتریک و تشخیص چهره در نظارت دوربین مدار بسته ملاحظات اخلاقی و حریم خصوصی مهمی را نیز مطرح می کند. نگرانی در مورد امنیت داده ها، سوء استفاده بالقوه از داده های بیومتریک و تأثیر آن بر حریم شخصی، بحث های مداومی را در مورد استقرار مسئولانه این فناوری ها برانگیخته است. البته توجه داشته باید که توجه به نگرانی های اخلاقی و حفظ حریم خصوصی برای اطمینان از استفاده مسئولانه و شفاف از این فناوری های قدرتمند ضروری است.

تشخیص چهره در دوربین های داهوا

داهوا دوربین‌های مداربسته پیشرفته را با قابلیت‌های داخلی تشخیص چهره ارائه می‌دهد که امکان شناسایی و ردیابی افراد در میدان دید دوربین را فراهم می‌کند. ویژگی تشخیص چهره دوربین را قادر می‌سازد تا چهره‌ها را در زمان واقعی شناسایی و تجزیه و تحلیل کند، آنها را با پایگاه داده افراد شناخته شده تطبیق دهد یا اقدامات خاصی را بر اساس چهره‌های شناسایی شده انجام دهد. برای استفاده از قابلیت تشخیص چهره در دوربین مداربسته داهوا، ضمن انتخاب دوربین مداربسته دارای این تکنولوژی، باید مراحلی را به کمک نصاب حرفه ای دوربین های مداربسته هوشمند طی کنید. مراحلی چون:

تشکیل پایگاه داده از چهره ها، تغییر تنظیمات پیکر بندی، ایجاد امکان تشخیص آنلاین و در لحظه.

توجه به این نکته ضروری است که مراحل دقیق تنظیم تشخیص چهره در دوربین مداربسته داهوا بسته به مدل خاص و نسخه سیستم عامل ممکن است متفاوت باشد.

مدیریت وب سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =