بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی ۱S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

بررسی تفاوت ها و مقایسه پمپ باد شیائومی ۱S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

کمپرسور الکترونیکی پمپ باد قابل حمل Mi Xiaomi که با باتری کار می کند بلافاصله پس از عرضه به یک ابزار بسیار محبوب تبدیل شد. این مدل به خصوص به دلیل ابعاد جمع و جورش در بین دوچرخه سواران و اسکوتر سواران بسیار طرفدار پیدا کرد. پرتابل و مناسب برای بادکردن تایر دوچرخه، موتورسیکلت و حتی خودرو، توپ و … است. ما مدل اول را مورد آزمایش قرار داده و با نسخه بهبود یافته ۱S که اخیراً معرفی شده است مقایسه کردیم.

در این مقاله تفاوت بین این دو مدل قدیمی و جدید، نحوه بهینه سازی و اینکه آیا نسخه جدید این کمپرسور ارزش خرید را دارد یا خیر بررسی خواهد شد.

مشخصات فنی:

پمپ باد شیائومی مدل ۱S مدل MJCQB02QJ پمپ باد شیائومی مدل ۱S مدل MJCQB05QJ
ابعاد ۴۵.۳ × ۷۱ × ۱۲۴ میلی متر ۴۵.۳ × ۷۱ × ۱۲۴ میلی متر
وزن ۴۳۰ گرم ۴۸۰ گرم
صدا ۲۰۰۰ میلی آمپر ساعت ۲۰۰۰ میلی آمپر ساعت
دامنه فشار ۰.۲ الی ۱۰.۳ بار/ ۳ الی ۱۵۰ پوند در اینچ مربع ۰.۲ الی ۱۰.۳ بار/ ۳ الی ۱۵۰ پوند در اینچ مربع
پورت شارژ میکرو USB USB-C
جریان هوا ۷ لیتر در دقیقه ۱۵ لیتر در دقیقه
طول شلنگ ۱۸۰ میلی متر ۱۸۰ میلی متر

 

همانطور که در پارامترهای جدول می بینید، بسیاری از تغییرات محسوس نیستند. بزرگترین تغییر، بهینه سازی عملکرد با حفظ تقریباً همان سخت افزار دستگاه قبلی است.

این محصولات را از کجا بخریم؟

در همان ابتدا می توان قیمت کمپرسورها را با یکدیگر مقایسه نمود که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در حالی که در زمان انجام این آزمایش و بررسی مدل اول ۳۳ یورو قیمت داشت ، مدل بهبود یافته ۱S را می توانست با قیمتی کمتر از ۴۰ یورو خریداری کرد.

شما همچنین می توانید قیمت های به روز هر دو کمپرسور را در وب سایت شیائومی بازار ببینید. در این وب سایت ما به طور مرتب قیمت ها و مقالات را به روزرسانی می کنیم.

 محتویات بسته:

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی مدل 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

در پکیج هر دو محصول علاوه بر خود کمپرسورها یک آداپتور نازل هوا مخصوص دوچرخه، یک سوزن مخصوص گاز و یک کیسه ذخیره سازی با کیفیت برای محافظت از کمپرسور در هنگام حمل و نقل وجود دارد. دفترچه راهنما را هم حتما در بسته خواهید دید. تنها تفاوت وجود کابل شارژ کوتاه در پکیج نسل اول است که در پکیج کمپرسور جدید وجود ندارد.

طراحی، پردازش و چیدمان عناصر:

از نظر طراحی شاهد تغییرات جزئی هستیم که بیشتر جنبه زیبایی دارند. در نگاه اول هر دو مدل از نظر ظاهری یکسان به نظر می رسند. اگر تیزبین باشید متوجه تفاوت رنگ قاب پورتی که لوله وارد آن می شود خواهید شد. نسل اول Mi Xiaomi دارای فریم پورت قرمز است در صورتی که فریم پورت نسل جدید به رنگ نقره ای است.

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی مدل 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJبررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی مدل 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

نمایشگر در طراحی ظاهری دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. اگرچه اندازه نمایشگر هر دو مدل یکسان است، اما به نمایش داده ها سبکی جدید داده شده است. با این حال موضوع در این قسمت فقط به تغییر طراحی منتهی می شود و عملکرد و نحوه چیدمان داده ها بر روی نمایشگر هیچ تغییری نکرد. تفاوت فقط در سبک نمایش اعداد اصلی است که در نسخه جدید از خطوط به اصطلاح نقطه چین برای نمایش آن ها استفاده شد.

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی مدل 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

پردازش و چیدمان عناصر یکسان است. در بخش زیرین صفحه نمایش ۵ دکمه وجود دارد که به صورت دایره ای چیده شده اند و در قسمت پایین تر یک پورت شارژر قرار دارد که توسط پوششی لاستیکی محافظت می شود. در اینجا شاهد یک نوآوری در شکل ظاهری درگاه شارژ USB-C هستیم.

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی مدل 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

بهینه سازی عملکرد:

هماننطور که در مقدمه اشاره شد، هر دو پمپ باد قابل حمل Xiaomi پارامترهای فنی یکسانی ارائه می دهند و تنها تفاوت آن ها در این زمینه جریان هوای بیشتر در مدل جدیدتر است. در حالیکه نسل اول توانایی تولید ۷ لیتر در دقیقه را دارد نسخه جدید می تواند بیش از دو برابر این مقدار یعنی ۱۵ لیتر در دقیقه را تولید نماید و این یعنی بهبود ۱۱۴ درصدی عملکرد!

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی مدل 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

شیائومی به لطف بهینه سازی سخت افزاری توانست به این مهم دست یابد. انتظار می رود نسل جدید بتواند چرخ ها را با سرعتی قابل توجه باد کند.

تفاوت واقعی در سرعت باد کردن چیست؟

پارامترهای فنی نشان می دهند که نسل جدید سرعتی دو برابر بیشتر از نسل قدیمی در باد کردن دارد که البته ما آن را تأیید می کنیم. در جدول زیر می توانید تفاوت واقعی در سرعت باد کردن چرخ های اسکوتر، دوچرخه و ماشین را در هر دو مدل ببینید. ما تمامی مقادیر گزارش شده را در طول آزمایشات مختلف اندازه گیری کرده ایم.

پمپ باد شیائومی مدل ۱S مدل MJCQB02QJ پمپ باد شیائومی مدل ۱S مدل MJCQB05QJ
چرخ ماشین (۲۲۵/۴۵ / R17 از ۱.۸ بار تا ۲.۴ بار) ۴ دقیقه و ۴۸ ثانیه ۳ دقیقه
چرخ دوچرخه (۲۶ اینچ در ۳.۱ بار)

 

۲ دقیقه و ۲۳ ثانیه ۱ دقیقه و ۴۳ ثانیه

 

چرخ اسکوتر ن D1 (10 اینچ ۸۰/۶۵ در ۳.۲ بار)

 

۱ دقیقه و ۱۳ ثانیه ۳۹ ثانیه

 

چرخ اسکوتر شیائومی پرو (۱۰ اینچ – در ۳.۱ بار) ۴۷ ثانیه

 

۲۷ ثانیه

 

استقامت و شارژ:

طبق اظهارات شرکت سازنده، شما می توانید تقریباً ۴۱ توپ فوتبال یا ۸ تیوب دوچرخه، یا ۶ چرخ موتورسیکلت، یا ۵ چرخ ماشین (از ۲.۰ تا ۲.۵ بار) را با یک بار شارژ کردن پمپ باد قابل حمل Mi Xiaomi باد کنید.

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی مدل 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

شیائومی همچنین بیش از ۴۵.۴ درصد بهبود عملکرد برای نسل جدید پمپ باد قابل حمل شیائومی ۱S بیان می کند و برای درک این موضوع مثالی مبنی بر قابلیت باد کردن ۸ چرخ خودرو در این مدل در مقابل ۵ چرخ خودرو در مدل قبلی را مطرح می نماید. لازم به ذکر است که این سرعت باد کردن فقط از ۲.۰ تا ۲.۵ بار است.

مشخصات، قیمت و خرید پمپ باد شیائومی ۱S مدل MJCQB05QJ

با این حال جدولی با سایر وسایل حمل و نقل و توپ های مختلف نیز توسط سازنده ارائه شده است که در آن دیگر چنین تفاوت های قابل توجهی وجود ندارد. ۴۵.۴ درصد اعلام شده به نوعی اغراق است. پمپ باد ۱S می تواند ۴۴ توپ فوتبال، ۸ چرخ دوچرخه جاده ای و ۷ چرخ موتور سیکلت را باد کند.

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

ما استقامت هر دو مدل را در هنگام باد کردن چرخ های ۲۶ اینچی دوچرخه کوهستان با یکدیگر مقایسه کردیم. نسل اول توانست ۸ بار چرخ را باد کند و در نهمین بار کمپرسور خاموش شد. با نسل جدید ۱S توانستیم همین چرخ ها را ۱۰ بار باد کنیم و دستگاه برای بار یازدهم خاموش شد.

نسخه جدید مجهز به پورت USB-C برای شارژ است در حالی که نسخه قدیمی یک میکرو USB دارد. هر دو مدل دارای باتری ۲۰۰۰ میلی آمپر ساعتی هستند و مدت زمان شارژ آن ها تقریباً یکسان و حدود دو ساعت و ۴۰ دقیقه است.

تغییر صدا در پمپ باد شیائومی ۱S مدل MJCQB05QJ:

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

با توجه به مشخصات هر دو کمپرسور میزان صدای آن ها در یک سطح است. اگر بخواهیم از این نظر مقایسه دقیق تر و جزئی تری داشته باشیم مدل جدید ۱S پر سر و صداتر است و در حین کار صدایی کاملاً متفاوت دارد. با وجود اندازه کوچک آن صدایش به وضوح شنیده می شود.

برای مقایسه سطح صدا را با استفاده از یک دستگاه صداسنج دیجیتال در فاصله تقریباً یک متری از کمپرسور اندازه گیری کردیم. سطح صدای تولیدی در نسخه قدیمی تر ۷۹ دسی بل و در نسخه جدید ۸۰ دسی بل بود. این تفاوت ناچیز است بنابراین می توان سطح صدا را یکسان تلقی کرد.

بررسی نهایی:

بررسی و مقایسه پمپ باد شیائومی 1S مدل MJCQB05QJ و MJCQB02QJ

ما در آزمایشات خود دو نسل از یک کمپرسور شیائومی را مورد بررسی قرار داده و با یکدیگر مقایسه کردیم. نسخه جدید تقریباً همان شکل ظاهری و طراحی را حفظ کرد، اما عملکرد بهینه شده آن منجر به بالا رفتن سرعت باد کردن چرخ ها شده است.

با این مدل از کابل شارژ با پورت USB-C و قیمتی تقریباً یکسان با نسخه قبلی بهره مند خواهید شد. اگر یک کمپرسور نسل اول دارید و فقط برای باد کردن لاستیک ها از آن استفاده می کنید خرید نسخه جدید برای شما به صرفه نخواهد بود. اما اگر به طور منظم از پمپ باد استفاده می کنید و یا هنوز دستگاه پمپ بادی خریداری نکریده اید و قصد خرید یک مدل مناسب و به صرفه را دارید قطعاً نسخه جدید ۱S بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

مدیریت وب سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + چهار =