توضیحات
معرفی Xiaomi Curved Gaming Monitor G34WQi
Xiaomi Curved Gaming Monitor G34WQi با کد مدل C34WQBA-RGGL نسل اصلی این مانیتور 34 اینچی خمیده است و با نسخه G34WQi 2026 تفاوت دارد. این همان مدلی است که مشخصات رسمی آن روشنایی 350nits، کنتراست 4000:1، تعداد 16.7 میلیون رنگ و زمان پاسخ 1ms MPRT را نشان میدهد. بنابراین صفحه فعلی شیائومی بازار باید برای همین نسل باقی بماند و نباید مشخصات نسخه 2026 روی آن جایگزین شود.
صفحه 34 اینچی با نسبت 21:9 و رزولوشن 3440×1440 فضای افقی حدود 30% بیشتری نسبت به نمایشگر 16:9 در اختیار کاربر قرار میدهد. ترکیب انحنای 1500R، پنل VA، نرخ نوسازی تا 180Hz و FreeSync Premium باعث شده G34WQi هم برای بازی و هم برای کارهایی مانند تدوین، مدیریت چند پنجره، برنامهنویسی و کار با Timeline عریض کاربرد داشته باشد.
ویژگیهای مهم Xiaomi G34WQi
صفحه 34 اینچ UltraWide با نسبت 21:9
رزولوشن 3440×1440 روی صفحه 34 اینچی فضای کاری بسیار بیشتری نسبت به Full HD معمولی ایجاد میکند. نسبت 21:9 برای بازکردن چند پنجره در کنار هم، کار با نرمافزارهای تدوین و بازیهایی که از UltraWide پشتیبانی میکنند مزیت محسوسی دارد. این رزولوشن در عین حال فشار بیشتری از Full HD به کارت گرافیک وارد میکند، بنابراین برای رسیدن به 180Hz در بازیهای سنگین باید توان GPU نیز در نظر گرفته شود.
انحنای 1500R؛ مناسب دید فراگیر روی صفحه عریض
انحنای 1500R با هدف نزدیکتر نگهداشتن فاصله بخشهای مختلف صفحه از چشم طراحی شده است. در یک نمایشگر 34 اینچی عریض، این انحنا کمک میکند لبههای تصویر در میدان دید طبیعیتری قرار گیرند. نتیجه برای بازیهای رانندگی، شبیهساز، بازیهای جهانباز و همچنین کار طولانی با چند پنجره، فراگیرتر از صفحه تخت هماندازه است.
نرخ نوسازی 180Hz و پاسخ 1ms MPRT
حداکثر نرخ نوسازی رسمی G34WQi برابر 180Hz است. در سیستم و بازی سازگار، حرکت دوربین و اشیای سریع روانتر از مانیتورهای 60 یا 75Hz دیده میشود. زمان پاسخ رسمی این نسل 1ms MPRT است؛ MPRT با GTG یک معیار یکسان نیست و نباید این مدل را با نسخه 2026 که Xiaomi برای آن 1ms GTG اعلام کرده، یکی در نظر گرفت.
FreeSync Premium برای کاهش پارگی تصویر
G34WQi دارای گواهی AMD FreeSync Premium است. این فناوری نرخ نوسازی نمایشگر را با فریم خروجی کارت گرافیک هماهنگ میکند تا Tearing و Stutter در صحنههای سریع کمتر شوند. Xiaomi صراحتاً اعلام کرده این مدل از G-Sync پشتیبانی رسمی نمیکند؛ بنابراین در مشخصات محصول نباید آن را G-Sync Monitor معرفی کرد.
پنل VA با کنتراست 4000:1
یکی از نقاط قوت نسل اصلی G34WQi کنتراست Typical برابر 4000:1 است. پنل VA در نمایش سطوح تیره و کنتراست ذاتی معمولاً نسبت به IPS مزیت دارد و برای بازی و فیلم در محیط کمنور مناسب است. زاویه دید رسمی 178° افقی و 178° عمودی اعلام شده است.
روشنایی 350nits؛ تفاوت مهم با نسخه 2026
روشنایی رسمی این مدل 350nits (Typ.) است. اگر روی لیبل دستگاه کد C34WQBA-RGGL و در مشخصات 350nits دیده میشود، با همین نسل روبهرو هستید. نسخه 2026 کد مدل C34WQDA-RGGL و مشخصات تصویری متفاوتی دارد؛ بنابراین عدد 400nits نسخه جدید نباید در صفحه این محصول استفاده شود.
95% DCI-P3، 100% sRGB و دقت رنگ ΔE<2
پوشش رنگی رسمی شامل 95% DCI-P3 و 100% sRGB است و Xiaomi دقت رنگ متوسط ΔE<2 را اعلام میکند. داخل جعبه نیز Color Accuracy Report وجود دارد. این مشخصات باعث میشوند مانیتور علاوه بر بازی، برای تولید محتوای عمومی، تدوین و کارهایی که رنگ نسبتاً دقیق اهمیت دارد مناسب باشد؛ هرچند برای Color Grading حرفهای همچنان کالیبراسیون اختصاصی توصیه میشود.
16.7 میلیون رنگ؛ این مدل 10-bit نسخه 2026 نیست
نسل اصلی G34WQi تعداد 16.7 میلیون رنگ دارد که معادل پنل 8-bit است. این مورد یکی از تفاوتهای مهم با G34WQi 2026 محسوب میشود؛ نسخه 2026 با 10-bit از طریق 8-bit + FRC معرفی شده است. بنابراین عبارت 1.07 میلیارد رنگ یا 10-bit نباید روی صفحه فعلی شیائومی بازار نوشته شود.
TÜV Low Blue Light و DC Dimming
این مدل دارای گواهی TÜV Rheinland Low Blue Light است و حالت کاهش نور آبی باید از OSD فعال شود. DC Dimming نیز برای کاهش Flicker نور پسزمینه استفاده میشود. این قابلیتها میتوانند برای استفاده طولانی کمککننده باشند، اما تنظیم روشنایی متناسب با محیط، فاصله دید و استراحت دورهای چشم همچنان ضروری است.
پایه، ارگونومی و نصب روی بازوی مانیتور
پایه رسمی G34WQi قابلیت تنظیم ارتفاع و زاویه را دارد و Xiaomi در صفحه محصول به Vertical Adjustment، Horizontal Rotation و Tilt اشاره میکند. زاویه Tilt بهصورت رسمی جلو 5°±2 و عقب 21°±2 اعلام شده است. مقدار دقیق جابهجایی ارتفاع و زاویه Horizontal Rotation برای این نسل در صفحه Specs رسمی عددگذاری نشده، بنابراین در جدول از درج عدد حدسی خودداری شده است.
برای نصب روی بازوی مانیتور یا دیوار، استاندارد این نسل VESA 75×75mm است. این نکته نیز با نسخه 2026 متفاوت است؛ بنابراین هنگام خرید بازو باید VESA و وزن 6.9kg مانیتور را مبنا قرار دهید.
نور RGB و طراحی گیمینگ
پشت مانیتور نسل اصلی G34WQi طراحی مشکی دارد و Xiaomi از RGB Ambient Light بهعنوان بخشی از طراحی گیمینگ آن نام میبرد. حاشیه باریک سهطرفه نیز برای کاهش قاب قابل مشاهده در اطراف تصویر طراحی شده است. این ظاهر با نسخه 2026 که طراحی بدنه و Revision متفاوتی دارد نباید اشتباه گرفته شود.
درگاههای Xiaomi G34WQi
درگاهها شامل 2 پورت DisplayPort 1.4، 2 پورت HDMI 2.0، یک خروجی Audio و ورودی DC است. USB و USB-C داخلی وجود ندارد. برای دستیابی به رزولوشن 3440×1440 با نرخ 180Hz، Xiaomi استفاده از کابل DP همراه دستگاه را توصیه میکند و منبع تصویر نیز باید خروجی لازم را پشتیبانی کند.
G34WQi برای بازی بهتر است یا کار؟
برای بازی، نرخ 180Hz، پاسخ 1ms MPRT، FreeSync Premium، انحنای 1500R و کنتراست 4000:1 نقاط قوت اصلی هستند. برای کار نیز رزولوشن UltraWide امکان قرار دادن چند پنجره کنار هم را فراهم میکند. در تدوین و نرمافزارهای Timeline محور، فضای افقی 21:9 میتواند جایگزین کاربردی برای استفاده از دو مانیتور جدا باشد.
برای eSports بسیار رقابتی، یک مانیتور 24 یا 25 اینچ Full HD با نرخ 200 یا 240Hz مانند Xiaomi Gaming Monitor G25i 2026 میتواند انتخاب سریعتری باشد. اگر وضوح 2K و نرخ 200Hz روی 27 اینچ میخواهید، Xiaomi G27Qi 2026 گزینه مستقیمتری برای مقایسه است.
تفاوت Xiaomi G34WQi با G34WQi 2026
نام دو محصول بسیار شبیه است، اما Revision یکسان نیست. نسل موجود در این صفحه کد C34WQBA-RGGL دارد؛ نسخه 2026 کد C34WQDA-RGGL. نسل اصلی روشنایی 350nits، کنتراست 4000:1، 16.7M رنگ و پاسخ 1ms MPRT دارد. نسخه 2026 با 400nits Typical، کنتراست 3500:1، 10-bit (8-bit + FRC) و پاسخ 1ms GTG عرضه شده است.
به همین دلیل این صفحه نباید به نسخه 2026 تبدیل شود. اگر G34WQi 2026 واقعاً وارد موجودی شیائومی بازار شود، بهتر است با URL و صفحه مستقل ایجاد شود و دو صفحه با بخش مقایسه نسلها به یکدیگر لینک شوند.
مزایا و محدودیتهای Xiaomi Curved Gaming Monitor G34WQi
مزایا
- ✅ صفحه 34 اینچ UltraWide با رزولوشن 3440×1440
- ✅ نرخ نوسازی 180Hz و پاسخ 1ms MPRT
- ✅ انحنای 1500R برای تجربه فراگیرتر
- ✅ کنتراست بالای 4000:1 پنل VA
- ✅ پوشش 95% DCI-P3 و 100% sRGB
- ✅ دقت رنگ کارخانهای ΔE<2
- ✅ FreeSync Premium و TÜV Low Blue Light
- ✅ پایه قابل تنظیم و پشتیبانی از VESA 75×75mm
محدودیتها
- ❌ USB و USB-C داخلی ندارد
- ❌ G-Sync رسمی پشتیبانی نمیشود
- ❌ 16.7 میلیون رنگ دارد و 10-bit نسخه 2026 نیست
- ❌ روشنایی 350nits از نسخه 2026 پایینتر است
- ❌ برای اجرای 3440×1440 با فریم بالا به GPU قدرتمندتری نیاز دارد
Xiaomi G34WQi مناسب چه کسانی است؟
این مدل برای گیمرهایی مناسب است که تجربه UltraWide و تصویر خمیده را به صفحه کوچکتر و نرخ 240Hz ترجیح میدهند. برای کاربران تدوین، برنامهنویسی، بورس، مدیریت چند پنجره و کارهای Timeline محور نیز فضای افقی 21:9 مزیت قابلتوجهی دارد. اگر هدف اصلی شما بازی رقابتی با بیشترین Hz است، G25i 2026 را مقایسه کنید؛ اگر 2K تخت و 200Hz میخواهید، G27Qi 2026 انتخاب مناسبتری است.
سوالات متداول Xiaomi G34WQi
آیا این Xiaomi G34WQi نسخه 2026 است؟
خیر. محصول این صفحه نسل اصلی با کد مدل C34WQBA-RGGL است. نسخه 2026 کد C34WQDA-RGGL دارد و در روشنایی، کنتراست، عمق رنگ، نوع پاسخگویی و بعضی مشخصات طراحی با این مدل تفاوت دارد.
رزولوشن Xiaomi G34WQi چقدر است؟
رزولوشن رسمی 3440×1440 با نسبت تصویر 21:9 است. این رزولوشن UltraWide فضای افقی بیشتری از نمایشگرهای 16:9 در اختیار کاربر میگذارد و برای بازی، مولتیتسکینگ و تدوین مناسب است.
نرخ نوسازی و زمان پاسخ G34WQi چقدر است؟
حداکثر نرخ نوسازی 180Hz و زمان پاسخ رسمی 1ms MPRT (Typ.) است. MPRT با GTG یک معیار یکسان نیست؛ بنابراین نباید 1ms این نسل را با 1ms GTG نسخه 2026 یکی در نظر گرفت.
آیا Xiaomi G34WQi از FreeSync و G-Sync پشتیبانی میکند؟
این مدل دارای گواهی AMD FreeSync Premium است و Xiaomi پشتیبانی رسمی از G-Sync را رد کرده است. برای استفاده از FreeSync Premium باید کارت گرافیک و اتصال سازگار داشته باشید؛ Xiaomi برای گواهی FreeSync Premium این نسل درگاه DP را مبنا قرار داده است.
روشنایی و کنتراست Xiaomi G34WQi چقدر است؟
روشنایی Typical برابر 350nits و کنتراست Typical برابر 4000:1 است. این دو عدد از اصلیترین راههای تشخیص نسل فعلی از نسخه 2026 هستند که مشخصات متفاوتی دارد.
آیا G34WQi برای طراحی و تدوین مناسب است؟
پوشش 100% sRGB، حدود 95% DCI-P3 و دقت رنگ ΔE<2 برای تدوین و تولید محتوای عمومی مناسب هستند. برای کار حرفهای رنگ که تطابق بسیار دقیق با خروجی چاپ یا Broadcast لازم است، کالیبراسیون اختصاصی و مانیتور تخصصیتر توصیه میشود.
آیا پایه Xiaomi G34WQi قابلیت تنظیم دارد؟
بله. Xiaomi برای این نسل Vertical Adjustment، Horizontal Rotation و Tilt را اعلام کرده است. زاویه Tilt جلو 5°±2 و عقب 21°±2 مشخص شده، اما مقدار دقیق ارتفاع و Horizontal Rotation در صفحه رسمی این نسل عددگذاری نشده است.
VESA این مانیتور چند است؟
استاندارد نصب دیواری یا بازوی مانیتور برای نسل C34WQBA-RGGL برابر 75×75mm است. بازوی انتخابی باید علاوه بر این استاندارد، وزن حدود 6.9kg مانیتور را پشتیبانی کند.
چه پورتهایی روی Xiaomi G34WQi وجود دارد؟
2 درگاه DP 1.4، دو HDMI 2.0، یک خروجی Audio و ورودی DC در اختیار کاربر هستند. USB-A و USB-C داخلی روی این مدل وجود ندارند.
آیا G34WQi اسپیکر داخلی دارد؟
در مشخصات رسمی Xiaomi اسپیکر داخلی برای این مدل ذکر نشده و درگاه Audio بهصورت خروجی صدا ارائه شده است. برای صدا باید از هدفون، اسپیکر یا سیستم صوتی جداگانه استفاده شود.
تفاوت اصلی G34WQi فعلی با G34WQi 2026 چیست؟
نسل فعلی C34WQBA-RGGL دارای روشنایی 350nits، کنتراست 4000:1، 16.7 میلیون رنگ، 1ms MPRT، وزن 6.9kg و VESA 75×75mm است. نسخه 2026 C34WQDA-RGGL مشخصات متفاوتی از جمله 400nits Typical، 10-bit، 1ms GTG و Revision جدید طراحی دارد؛ بنابراین دو مدل باید در فروشگاه جدا از هم مدیریت شوند.





دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.